Jeżeli wygramy sprawę wówczas Sąd przekazuje dokumenty do Organu rentowego – akta oraz prawomocny wyrok. Organ rentowy musi się ustosunkować i np. wypłacić nam zaległe pieniążki.
Jeżeli natomiast przegramy lub Organ rentowy przegra sprawę, a wartość przedmiotu sporu przekracza 10.000,00 zł istnieje możliwość złożenia skargi kasacyjnej od wyroku do Sądu Najwyższego czyli nadzwyczajny środek zaskarżenia.
Kasację ma prawo wnieść:
*strona – tylko od prawomocnego wyroku Sądu II instancji kończącego postępowanie. Jeżeli jednak strona nie zaskarżyła wyroku Sądu I instancji, lub Sąd II instancji zmienił wyrok na jej korzyść, kasacja nie przysługuje.
*Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka – od prawomocnego orzeczenia Sądu, kończącego postępowanie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Jeżeli jednak wartość przedmiotu sporu w postępowaniu przed polskimi Sądami nie przekroczy 10.000,00 zł i ścieżka odwoławcza została zakończona na II instancji czyli w Sadzie okręgowym lub apelacyjnym bez możliwości wniesienia skargi kasacyjnej a czujemy, że zostały pogwałcone nasze prawa człowieka warto zastanowić się nad skarga do Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Warto w tym momencie wskazać, że niestety ale Organ rentowy bardzo często narusza nasze prawa zawarte w Konwencji ETPCz.
Przed wniesieniem skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu konieczne jest skorzystanie ze wszystkich dostępnych krajowych środków odwoławczych, które mogą doprowadzić do zadośćuczynienia skutkom naruszenia praw lub bezpośrednio do usunięcia tych skutków. Termin na wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynosi 6 miesięcy i liczony jest od dnia wydania ostatecznej decyzji w skarżonej sprawie.
Skarga może zostać wniesiona przez każdą osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej lecz posiadającą zdolność prawną, która stała się ofiarą naruszenia któregoś z praw gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka lub jej protokoły dodatkowe, przy czym naruszenie to musi dotyczyć jej osobiście.
Skarga może zostać wniesiona wyłącznie przeciwko państwu-stronie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli temu państwu które ratyfikowało EKPC oraz wybrany protokół dodatkowy, jeżeli zarzut podniesiony w skardze dotyczy praw gwarantowanych tym protokołem.
Przedmiotem skargi mogą być wyłącznie zachowania (działania lub zaniechania) władz publicznych danego państwa-strony.
Z naszego doświadczenia i wiedzy wynika, że niestety ale jeżeli chodzi o Organ rentowy w toczonych postępowaniach, bardzo często do takich naruszeń dochodzi, dlatego zawsze twierdzimy że warto próbować nawet w Strasburgu.