Członek zarządu i charakter stosunku prawnego łączącego go ze spółką a obowiązek opłacania składek .

Poprzedni Następny

Dlaczego spółka? Ponieważ wydaje nam się że nie musimy płacić składek jako członek zarządu. Czy aby na pewno?

Wybór formy prowadzenia działalności często determinowany jest kosztami jakimi są składki ZUSowskie. Skoro zatem w spółce kapitałowej nie zawsze jest to konieczne, często wybieramy działalność w formie spółki kapitałowej.

W praktyce bardzo często sprawowanie funkcji członka zarządu wiąże się z nawiązaniem stosunku prawnego, jest to m.in. kontrakt menadżerski, stosunek pracy, umowa o zarządzaniu. Nie jest to jednak stosunek konieczny ponieważ żaden przepis z Kodeksu Spółek Handlowych nie obliguje do tego, gdyż członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie stosunku organizacyjnego. Jednakże charakter nawiązanego stosunku prawnego łączącego członka zarządu ze spółką ma wpływ na jego obowiązek składkowy. I tak może to być zwykły wybór na członka zarządu a wtedy nie zawiera znamion zależności służbowej i składek opłacać nie trzeba. Bowiem zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy z dnia 13.10.1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych zwaną dalej u.s.u.s. nie jest to tytuł do objęcia ubezpieczeniami. Jeżeli członek zarządu będzie zatrudniony na umowie cywilnoprawnej lub umowie o pracy wtedy istnieje szansa na oskładkowanie jednak pozostaje pytanie czy takiemu członkowi zarządu zostanie wypłacone wynagrodzenie. W przypadku umowy o prace lub zarządzanie zasadą jest odpłatność.

Prawa i obowiązki pracownika (członka zarządu spółki ) i pracodawcy (spółki ) reguluje ustawa z dnia 26.06.1974 r – Kodeks pracy. Stosunek pracy członka zarządu różni się od zwykłego stosunku pracy tym, że członek zarządu musi mieć określoną swobodę działań. Został wybrany przez wspólników do prowadzenia spraw spółki i powinien mieć prawo do uznaniowych decyzji, za które odpowiada przed wspólnikami i osobami trzecimi.

Dobrym rozwiązaniem pośrednim dla osób będących członkiem zarządu i prowadzących dodatkowo działalność gospodarczą jest możliwości świadczenia przez te osoby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie zarządzania.

Członek zarządu spółki kapitałowej może wykonywać swoje czynności również na podstawie stosunków o charakterze cywilnoprawnym, a najczęściej spotykany jest tzw. kontrakt menadżerski. Jest to cywilnoprawna umowa nienazwana, której przedmiotem jest powierzenie sprawowania zarządu przedsiębiorstwem osobie fizycznej lub innemu podmiotowi gospodarczemu w celu osiągnięcia zysku. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego czynności menadżerskie zawsze będą miały charakter czynności wykonywanych osobiście . W kwestii oskładkowania kontraktów menadżerskich istotne znaczenie ma wyrok Sadu Najwyższego z 17 czerwca 2015 roku, w którym sąd stwierdził, że menadżerowie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktów menadżerskich a nie z tytułu samo zatrudnienia.

Kolejny problem pojawia się w momencie gdy zachodzi zbieg tytułów do ubezpieczeń. W świetle przepisów oraz utrwalonej linii orzeczniczej ta sama osoba może mieć kilka tytułów do ubezpieczeń np. może być zatrudniona w spółce na umowie o prace jak również może być zatrudniona na podstawie powołania.

Możliwości jest wiele, jeżeli macie problem i nie wiecie jak powiązać umowy w spółce tak by było to korzystne, skorzystajcie z naszej pomocy, rozwiejmy wątpliwości i wybierzemy najlepsze rozwiązanie.

KOMENTARZE 0